UNIMED: Hambaravi Ortodontiakeskus
Tagasi | 02.05.2017

Hambarivi saab breketitega sirgeks ka täiskasvanuna

Kristiina Samuel, Unimed Ühendatud Kliinikud, ortodont

 

Levinud arvamuse kohaselt on puseriti hambad probleem, millega tuleb tegeleda teismeeas või siis leppida eluaeg viltuste hammastega. Tegelikkus räägib aga hoopis muud keelt – nimelt suudab tänapäevane hambaravi edukalt ka täiskasvanul hambarea sirgeks korrigeerida. 

Selleks kasutatakse breketeid – abivahendeid, mida oleme tüüpiliselt harjunud pidama teismelise naeratuse juurde kuuluvaks metalseks aksessuaariks. Tegemist on aga üsna suure eksiarvamusega, sest breketravi tehakse praegu igas vanuses inimestele ning breketid ei pruugi sugugi olla silmatorkavad “hambaklambrid”, vaid vaat et nähtamatud abivahendid.

Nende täiskasvanute hulk, kes võtavad ette hambumuse korrigeerimise, kasvab aasta-aastalt – ligi veerand ortodontilise ravi saajatest on täiskasvanud. On ju ilus naeratus tähtis enesekindluse osa, et mitte öelda üks selle alustalasid. Viltune hambarivi pole siiski mitte ainult iluviga, vaid probleemid hambumusega toovad omakorda kaasa hulga muresid ja haigusi. Näiteks ei käi hambad vale hambumuse puhul korralikult kokku ning seetõttu kuluvad nad kiiremini, võivad esineda alalõualiigesevalud ja mälumisfunktsiooni häired. Ka on puseriti hammaste eest oluliselt keerulisem hoolitseda, sest mitte igale poole ei pääse hambaharjaga ligi. Just nendesse puhastamata kohtadesse kipub kergemini tekkima hambakivi ja kaaries.

 

Täiskasvanute breketravi võimalused

Inimese hammaste liikumine toimub olenemata east ja seetõttu on nende breketitega nihutamine võimalik ka täiskasvanuna. Samas peab arvestama, et teatud erinevused on laste ja täiskasvanute breketravis siiski olemas.

Kõige olulisem erinevus seisnebki selles, et lapseeas on breketitega võimalik mõjutada lõualuude arenemist ja hammaste lõikumist, kuid täiskasvanutel on need protsessid lõppenud. See erinevus omab rohkem kaalu just suuremate hambumusprobleemide korral, kus sageli ei piisa ainult breketite kandmisest ning vaja läheb mitme spetsialisti panust ja eri ravivõtete kombineerimist. Veel peab arvestama, et igemepõletikud, ravimata hambakivi või parodondi haigused võivad ortodontilist ravi raskendada või pikendada. Samuti võtab soovitud tulemuse saavutamine ja selle säilitamine täiskasvanutel rohkem aega – vahel on vajalik hammaste sisepinnale kinnitatavaid ja väljapoole nähtamatuid hoideaparaate kanda terve elu. Tihti tuleb ortodondil koostööd teha nii kirurgi kui ka proteesiarstiga.

Samas on täiskasvanud hoolikamad nii hammaste kui breketite puhastamisel, mis vähendab kaariese ja igemepõletike riski.

Täna on olemas mitmeid vähemnähtavaid breketisüsteeme, mis on eriti populaarsed just täiskasvanute hulgas. Näiteks sisuliselt silmapaistmatud keraamilised breketid või lingvaalsed breketid, mis paigaldatakse hoopis hammaste tagumisele küljele. Märkamatud on ka hammastel kantavad läbipaistvad kaped.

 

 

Breketid aitavad puuduvate hammastega suus korda luua

Kristina Hinrikus, Unimed Ühnedatud kliinikud, implantoloog ja kirurg

 

Kui suus on puudu üks või mitu hammast, siis enamikul juhtudel on võimalik tühi koht asendada implantaadi ehk kunstjuurega, millele omakorda kinnitatakse hambakroon. Implantaat on oluline ka olukorras, kus on vaja nihutada teisi hambaid – siis kujuneb sellest lõualuus justkui tugipost ning ortodont saab teisi hambaid breketitega selle suhtes liigutada.

Breketravist on abi ka juhul, kui inimesel on jäänud puuduv hammas või hambad pikaks perioodiks asendamata ja naaberhambad on hakanud nende kohale nihkuma. Sellisel juhul katsub ortodont breketite abil viltu vajunud hambad kõigepealt uuesti püsti liigutada. Seejärel on juba võimalik puuduolev hammas asendada ning hambarida taas tervikuks muuta.

Arst võib teha ka valiku jätta puuduv hammas asendamata ja kasutada breketeid hoopis tühja koha sulgemiseks. Nii tehakse valdavalt juhul, kui selle tagajärjel ei muutu oluliselt hambumus tervikuna – see tähendab, et hammaste paiknemine üksteise ja lõualuu suhtes jääb lubatud piiridesse. Täpsemalt saab sellise ravimeetodi üle otsustada koos ortodondiga.

 

27.06.2017

Unimed otsib Tartu kliinikusse ülemõde

Ootame oma meeskonda abivalmit, avatud mõtlemise ja positiivse ellusuhtumisega inimest, kes panustab kliiniku arengusse ja aitab kaasa, et patsientidele pakutav ravi ja teenindus oleksid esmaklassilised.
Loe edasi
20.06.2017

Miks hammaste pesul mõnikord igemed veritsevad?

Mõnikord võib peale hammaste pesu näha hambapastas verd. Ehmatav leid võib viidata tõsisele igemehaigusele, aga ka valele hambapesutehnikale. Igemehaigused saab laias laastus jagada kaheks: gingiviit ehk igemepõletik ja parodontiit...
Loe edasi
14.06.2017

Unimed ootab oma meeskonda vanemraamatupidajat

Sinu töö sisuks on grupi ettevõtte igapäevaste raamatupidamistoimingute korraldamine - ladude ja põhivara arvestus ning palgaarvestus ja selleks vajalike dokumentide haldamine.
Loe edasi
13.06.2017

Lagunenud hambad mõjutavad kogu organismi tervist

Kõik teavad, et kui hammaste eest hästi hoolitseda, siis on naeratus ilus ning hambad naljalt ei valuta. Vähem aga teadvustatakse seda, kui olulisel määral mõjutavad lagunenud hambad kogu keha...
Loe edasi